Polub nas
Do góry

10 filmów lepszych od książki

Przyznacie się do tego na głos?

Czy możemy Wam zdradzić mały sekret? Coś do czego wielbiciele książek przyznają się bardzo rzadko? No dobra, słuchajcie: zdarza się, że czasem film jest lepszy od książki

W książkach opisane będą najdrobniejsze szczegóły postaci i ich przygód, a także do głębi odkryjemy wszystkie zawiłe emocje jednak telewizja to zupełnie inna forma opowiadania historii. Filmy pozwalają na to, aby ożywić naszych ulubionych bohaterów, którzy po wytężonej lekturze książki, nareszcie pojawiają się przed naszymi oczami.

Czytaj też: Jak daleko pada film od książki?

Nie jest to jednak reguła, że kino dogania oryginalną historię, ale dziesiątce tytułów z naszej listy z pewnością się to udało.

„Diabeł ubiera się u Prady”

Powiedzmy sobie jasno: Wszystko wygląda lepiej z udziałem Meryl Streep. Powieść autorstwa Lauren Weisberger trafiła na listę bestsellerów New York Times, jednak znana wszystkich historia prawidłowych kolorów nabiera dopiero w wersji filmowej.

„Jurassic Park”

Jak tylko książka Michaela Crichtona trafiła w ręce Stephena Spielberga ten od razu wiedział, że musi ją zekranizować. Wersja papierowa pełna jest naukowych teorii, a za sprawą akcji i efektów specjalnych park z dinozaurami staje się dużo bardziej atrakcyjny i porywający.

„Dziewczyna z Pociągu”

Dziewczyna z Pociągu to jedna z najświeższych książkowych adaptacji jakie wyprodukowano w Hollywood. W histori Pauli Hawkins jest coś takiego co sprawia, że dużo lepiej jest to obejrzeć niż przeczytać na książkowych stronach. A może po prostu uwielbiamy patrzeć na Emily Blunt?

„Narzeczona dla księcia”

Ten tytuł był już przedmiotem wielu kłótni pomiędzy fanami filmu, a wielbicielami książki. Niektórzy twierdzą, że książka była dużo bardziej autentyczna, a kolejni, że historia przygodowa dużo lepiej sprawdziła się na ekranie. Jeśli to Wam pomoże to przypomnimy, że za scenariusz odpowiedzialny był autor książkowego pierwowzoru, William Goldman.

„Podziemny krąg”

Ciekawostka: Film w reżyserii Davida Finchera, kończy się zupełnie inaczej niż oryginalna historia stworzona w książce Chucka Palahniuka. Jednak w tym przypadku stawiamy na film, głównie za sprawą samego Chucka, który powiedział w jednym z wywiadów, że „wstyd mu za książkę.” Dlaczego? Fincher był w stanie złączyć powieść w jedną spójną fabułę, której Palahniuk sam nigdy nie dostrzegł.

„Pamiętnik”

Przed Ryanem Goslingiem i Emmą Stone, żyliśmy w czasach Ryana Goslingia i Rachel McAdams. Wiele książek autorstwa Nicholasa Sparksa doczekało się swoich filmowych odpowiedników, ale żaden nie jest bardziej magiczny od „Pamiętnika”. Coś co nieraz wydawało się nudne w książce, na ekranie chwyciło za serca… i oczywiście: #GoslingMcAdams

„Forrest Gump”

Forest Gump stworzony przez Winstona Grooma nie miał żadnych szans, aby być zapamiętanym kiedy w książkowego bohatera wcielił się sam Tom Hanks. W książce Forrest jest zdrowym chłopcem z marzeniem o zostaniu astronautą. W kosmosie poznaje małpę imieniem Sue, a zaraz potem musi ociekać od kanibalów, którzy zamieszkują jedną z dżungli. Jak zapewne pamiętacie zarówno Sue jak i wielbiciele ludzkiego mięsa zostali usunięci z filmu.

„Jumanji”

Mało znana ciekawostka: Jumanjji była z początku książką z obrazkami autorstwa Chrisa Van Allsburga. Kiedy filmowcy dodali do tej historii Robina Williamsa i kilka nieposłusznych małp – produkcja stała się jednym z najpopularniejszych tytułów lat 90-tych.

„Ojciec Chrzestny”

Niejednokrotnie uważany za film wszech-czasów. Mimo, że książkowa wersja Mario Puzo również jest warta przeczytania to brawurowe role Marlona Brando i Ala Pacino to połączenie, które powinien zobaczyć absolutnie każdy z Was. Film ma na swoim koncie całą masę nagród w tym m.in. Oscara oraz Złotego Globa w kategorii „Best Picture.”

„Dziennik Bridget Jones”

Powieść autorstwa Helen Fielding jest bardzo zabawną i nieco bardziej pozytywną wersją Dumy i Uprzedzenia. Nie zdziwiła więc decyzja filmowych producentów, aby zaangażować do filmu Hugh Granta i Colina Firtha: świat ich pokochał.

Więcej w dziale Qultura