Polub nas
Do góry

8 filmów motywacyjnych na wiosenne wieczory

Po ich obejrzeniu wiele osób na całym świecie postanowiło zmienić coś w swoim życiu na lepsze…

Niektóre filmy ogląda się dla przyjemności, inne dla emocji, a jeszcze inne z nudów, dla zabicia czasu

Są jednak też takie, które na długo powracają do nas w myślach – filmy motywacyjne, z przesłaniem, które same w sobie są wielką dawką inspiracji albo „kopem” do działania. Oto 8 popularnych filmów, dzięki którym wiele osób na całym świecie postanowiło zmienić coś w swoim życiu na lepsze.

Polecamy obejrzeć całą ósemkę.

„W pogoni za szczęściem”

„Nigdy nie pozwól nikomu wmówić sobie, że nie możesz czegoś zrobić” – to chyba najbardziej znany cytat z tego filmu i zarazem idea, wokół której oparta jest cała jego fabuła.

Chris (Will Smith) jest samotnym ojcem, który stara się związać koniec z końcem, aby zdobyć pracę i dach nad głową dla siebie i swojego synka. „W pogoni za szczęściem” to dramat obyczajowy w dużej mierze oparty na faktach. Trudno powiedzieć, czy to świetna gra aktorska Willa Smitha czy też reżyseria Gabrielle Muccino sprawiają, że film ten tak mocno chwyta za serce.

„Wszystko za życie”

„Wszystko za życie” to film (reż. Sean Penn), który dostał dwie nominacje do Oskara. Główny bohater, Chris McCandless, jest postacią autentyczną, a historia tu przedstawiona czerpie z jego doświadczeń i zapisków z podróży. Chris to młody chłopak, który (w przeciwieństwie do Chrisa z filmu „W pogoni za szczęściem”) ma wszystko…

Wszystko to, co społeczeństwo uznaje za ważne i konieczne – dom, rodzinę, pieniądze, zdrowie, ukończone studia, dobrze zapowiadającą się przyszłość. A jednak mimo to w jego sercu budzi się pewien zew „wolności”, który stoi w kontrze do tego „wszystkiego”. Chłopak w końcu wybiera życie z dala od społeczeństwa, zgiełku miasta, kart kredytowych i wyścigu szczurów. Wybiera naturę. Sami zobaczcie, jakie przygody przychodzi mu przeżyć po drodze i jakie wnioski wyciąga na końcu.

„Mr. Nobody”

Ten film w piękny i poruszający sposób dotyka tematyki wyborów, a właściwie życia ludzkiego jako sekwencji przeróżnych wyborów. Co się stanie, jeśli wybiorę ścieżkę A? A jak wyglądałoby moje życie, gdybym poszedł ścieżką B? Czy któraś z nich jest właściwa?

mr. nobody

Takie pytania stawiamy sami sobie wielokrotnie. Film „Mr. Nobody” pokazuje na przykładzie niejakiego Nemo Nobody kilkanaście różnych wersji życia jednego człowieka. Na łożu śmierci Nemo rozważa jak wyglądałoby jego życie, gdyby dokonał takich a nie innych wyborów. Ten film trzeba zobaczyć.

„Nie ma odwrotu. Dlatego tak ciężko się zdecydować. Musisz podjąć słuszną decyzję. Dopóki nie dokonasz wyboru, wszystko jest możliwe.” – cytat z filmu „Mr. Nobody”

„Buntownik z wyboru”

Film uhonorowany dwoma Oskarami i Złotym Globem. Dzisiaj to już klasyk z gwiazdorską obsadą, przedstawiający poruszającą historię przyjaźni, która zawiązała się między Willem, zagubionym chłopakiem i matematycznym geniuszem (Matt Damon) oraz doświadczonym przez życie terapeutą (Robin Williams).

W filmie zderzają się dwa światy, a efektem tego jest wiele inspirujących scen i rozmów. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć „Buntownika z wyboru”, zapewniamy, że warto nadrobić zaległości. Esencja filmu została zawarta w słynnym monologu podczas sceny w parku. Ten kilkuminutowy wycinek „Buntownika z wyboru” znajdziecie bez problemu na kanale YouTube.

„Siła spokoju”

Film „Siła spokoju” (ang. „Peaceful warrior”) oparty jest na autobiograficznej powieści Dana Millmana, którego dzisiaj spotkać można na wielu eventach motywacyjnych na całym świecie.

„Siła spokoju” opowiada historię młodego utalentowanego chłopaka (w rolę Dana wcielił się Scott Mechlowicz), którego dobrze zapowiadająca się kariera i marzenia o sporcie nagle kończą się wraz z poważnym wypadkiem. Złość, depresja, pretensje do losu – tak wygląda kolejny etap życia Dana. Do momentu, aż na pewnej stacji benzynowej spotyka tajemniczego mechanika o imieniu Socrates…

„Choć goni nas czas”

„Bucket list” – tak po angielsku brzmi tytuł tego filmu. Samo sformułowanie „bucket list” ma tutaj kluczowe znaczenie… Otóż, bucket list to nic innego jak lista rzeczy (marzeń, pragnień) do zrobienia i zrealizowania przed śmiercią.

Film opowiada historię dwóch mężczyzn w podeszłym wieku, którzy spotkali się po raz pierwszy w szpitalu, w nieciekawych okolicznościach. Tak narodziła się przyjaźń oraz pomysł na stworzenie wspomnianej listy. Śmiech, łzy wzruszenia, refleksja – tego nie zabraknie podczas oglądania filmu „Choć goni nas czas”.

„Jedz, módl się, kochaj”

Trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek nie widział jeszcze tego filmu – taką zyskał popularność na całym świecie. Jednak nawet jeśli historia Liz (Julia Roberts) jest Wam znana, nic nie szkodzi zobaczyć jej ponownie. Niektórzy twierdzą, że podróżnicze przygody głównej bohaterki oraz jej perypetie miłosne przypominają bardziej baśń niż prawdziwe życie.

jedz, módl się, kochaj

Niemniej jednak Liz to postać autentyczna. Popularna dziś pisarka, Elisabeth Gilbert, postanowiła swego czasu spisać swoją historię w książce (na podstawie której stworzono film). Elisabeth przyznaje dziś, że nigdy nie sądziła, że właśnie „Jedz, módl się, kochaj” stanie się inspiracją dla tak wielu kobiet. Nawet biura podróży skorzystały na popularności książki i filmu, oferując podróż do Włoch, Indii oraz na Bali (w formie jednej wyprawy, rzecz jasna). Film ogląda się lekko i przyjemnie.

„Podaj dalej”

„Podaj dalej” to propozycja dla całych rodzin – idealna na sobotnie lub niedzielne popołudnie. Pewien chłopiec próbuje w kreatywny sposób wykonać ciekawe zadanie domowe. Wpada na pomysł, który uruchamia prawdziwy łańcuszek życzliwości i dobrych uczynków dla innych.

Chodzi o to, aby w niebanalny sposób pomóc trzem dowolnym osobom. Następnie każda z tych osób pomaga kolejnym trzem i tak dalej. Film pokazuje, jak bardzo jesteśmy sobie nawzajem potrzebni i jak czasami niewiele potrzeba, aby popchnąć kogoś we właściwym kierunku, dodać siły i otuchy. Nagle zaczynają dziać się rzeczy niezwykłe. Ktoś zaprasza bezdomnego na obiad, ktoś inny oddaje tak po prostu swoje własne auto drugiemu człowiekowi, a jeszcze ktoś inny odnajduje miłość.

A jakie Wy dodalibyście filmy do tej listy? Które tytuły wpłynęły na Was motywująco lub zainspirowały Was do zmian życiowych?

Więcej w dziale lifestyle