Polub nas
Do góry

Chcesz zrozumieć „Twin Peaks”? Najpierw zapoznaj się z obrazami Davida Lyncha

Czy obrazy reżysera zawierają jakieś wskazówki? Przekonajcie się sami

Davida Lyncha kojarzycie zapewne z takich produkcji jak Blue Velvet, Eraserhead, Mulholland Drive czy z kultowej serii telewizyjnej Twin Peaks, która 21 maja powróci po 25. latach przerwy

Mimo, że znany jest głównie ze swojego wkładu w kinematografię jego zamiłowanie do innych dziedzin sztuki wciąż schodzi na drugi plan. Ostatnio zajęty był głównie nową wersją serii "Twin Peaks" jednak w międzyczasie zdążył m.in. uruchomić własny festiwal muzyczny i nie pozostawił jednej ze swoich największych pasji jaką niemal od zawsze jest tworzenie obrazów. To właśnie w jego malowidłach możemy znaleźć pierwsze nawiązania do filmu "Eraserhead".

W 2012 roku, nowojorska galeria sztuki Lyncha zaprezentowała pierwszą wystawę jego prac po ponad dwudziestu latach przerwy.

Podczas wydarzenia odwiedzający mogli obejrzeć m.in. malowidła, rysunki, fotografię i serię projektów multimedialnych. Praca zatytułowana "Boy's Night Out" przedstawia przepełnione przemocą spotkanie dwóch postaci - jedna z nich trzyma w ręce nóż i inny zakrwawiony atrybut a druga zwykłą baterię. Całość osadzona jest na czarnym tle, a jedyne co widzimy obok to tytuł napisany jedną z najmniejszych czcionek.

Czy już Wam to coś przypomina?

W wywiadzie z 2012 roku, którego Lynch udzielił dziennikarzowi magazynu Purple, został zapytany przez artystę Alexa Israela czy postaci na jego obrazach (te z długimi ramionami) wyrażają cierpienie, dłużenie się czasu i sięganie po więcej?"

"Cieszę się, że to mówisz," odpowiedział Lynch swojemu rozmówcy. "Istnieje taki znak wodny, który nazywa się właśnie Man Reaching i kilka innych prac, ale ja nie myślę o swoich obrazach, aż w takich szczegółach... pomysły przychodzą same. O swoich pomysłach myśli się w kategoriach jakie ze sobą dobrze zagrają, ale w moim przypadku chodzi o to w których od razu się zakocham, a w których wręcz przeciwnie," mówi reżyser.

Zobaczcie pozostałe obrazy.

Więcej w dziale felietony