Polub nas
Do góry

Pogadajmy o latach 90-tych: muzyka filmowa

Kreatywność była wtedy najważniejsza.

Ręka do góry jeśli zgadzacie się, że lata 90-te były najlepsze. W tym okresie zarówno muzyka jak i moda i film przesiąknięte były kreatywnymi projektami

Osoby, które wychowały się w tym okresie pamiętają jeszcze najlepsze popowe piosenki, które z sukcesem dostarczała do nich telewizja MTV, a także country i hip-hop – gatunki, które powoli zaczynały przedostawać się do mainstreamu.

Czytaj też: Festiwalowy przewodnik – ile wydacie na letnie koncerty?

Mimo, że rewolucje działy się w niemal każdej dziedzinie kultury, tym razem porozmawiamy o muzyce. Konkretnie, skupimy się na kultowych ścieżkach dźwiękowych do filmów, które pamiętamy do dziś i nie raz wracamy do nich, aby poczuć odrobinę nostalgii.

Wybraliśmy dla Was pięć najlepszych.

Szkoła Uwodzenia

szkoła uwodzenia

Rok produkcji: 1999
Najlepsze utwory: “Coffee & TV” Blur, “Praise You” Fatboy Slim

Bardzo wiele produkcji zrealizowanych w latach 90-tych skupiał się na miłości i zemście świata nastolatków. „Szkoła Uwodzenia” to najlepszy przykład na potwierdzenie tej reguły. Mimo, że sam film nigdy nie urósł do miana „kultowego,” to powstała do niego jedna z najlepszych ścieżek dźwiękowych w historii.

Pamiętacie ostatnią scenę przy akompaniamencie „Bitter Sweet Symphony”?

Samotnicy

samotnicy

Rok produkcji: 1992
Najlepsze utwory: “State of Love and Trust” Pearl Jam, “Nearly Lost You” Screaming Trees

Grunge to jeden z podstawowych składników lat 90-tych. W 1992 roku „Samotnicy” byli bardzo ważną produkcją: pozwolił alternatywnej muzyce rock dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Na ścieżce dźwiękowej pojawiły się takie legendy gatunku jak Alice in Chains czy Mudhoney. Grunge była na ustach wszystkich. W tym samym roku Marc Jacobs za swoją inspirowaną gatunkiem kolekcję stracił pracę w Perry Ellis, a kilka lat potem pokaz stał się symbolem świata mody.

Chłopaki z sąsiedztwa

chłopaki z sąsiedztwa

Rok produkcji: 1991
Najlepsze utwory: “Hanging out” 2LIVE CREW, “Mama Don’t Take No Mess”  Yo Yo

Grunge znalazł już sposób na dotarcie do mainstreamu, świata filmu i muzyki. W tym samym czasie hip-hop poruszał problemy na tle politycznym i rasowym.

To również produkcja o młodych ludziach jednak tym razem o tych, którzy wychowali się na biednych przedmieściach. Ice Cube okrzyknął ścieżkę dźwiękową do filmu jako hymn wszystkich młodych ludzi, który wychowywali się w południowo-centralnych częściach Los Angeles w latach 90-tych.

Pulp Fiction

pulp fiction

Rok produkcji: 1994
Najlepsze utwory: “Let’s stay together” Al Green, “Son Of A Preacher Man” Dusty Springfield

Klasyk Quentina Tarantino był nowoczesną interpretacją filmu noir. Idealne połączenie surrealistycznej fabuły, dla której inspiracją było kino gangsterskie i sceny z Westernów, skąpane w genialnych utworach i smakowitych dialogach. Jeśli nie znacie tego filmu…

Słodkie zmartwienia

słodkie zmartwienia

Rok produkcji: 1995
Najlepsze utwory: “Rollin’ With My Homies” Coolio, “Fake Plastic Trees” Radiohead

Nie da się mówić o latach 90-tych i nie wspomnieć o triumfującym w Ameryce filmie „Słodkie Zmartwienia”. Przez jednego z krytyków magazynu Vanity Fair, produkcja ta jest „kulturalną instytucją” mieszającą w sobie trendy epoki nie tylko z filmu, ale również muzyki i mody. „Kids in America” to jeden z najpopularniejszych utworów ze ścieżki dźwiękowej.

Więcej w dziale felietony