Polub nas
Do góry

Wajda, Polański i inni… łódzka Szkoła Filmowa udostępnia filmowe dzieła

Całkowicie za darmo!

Szkoła filmowa w Łodzi dzieli się swoim dobrem

Prof. Maciej Drygas, dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska, a także Agata Golańska i Monika Sarwińska stworzyli Archiwum Szkoły Filmowej, gdzie możemy legalnie obejrzeć filmy ich studentów (teraz znanych filmowców) stworzone od 1949 roku.Znajdują się wśród nich pierwsze filmy najwybitniejszych autorów, m.in. Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego, Krzysztofa Zanussiego i Krzysztofa Kieślowskiego.

„Celem jest przede wszystkim zaprezentowanie zapomnianych obrazów najwybitniejszych polskich twórców. Równie ważne jest pokazanie od czego zaczynali i jak zmieniały się ich strategie twórcze.”

W najbliższych latach autorzy planują udostępnienie całego zbioru Archiwum. Ze względu na szczególną wartość historyczną na początku dostajemy etiudy dokumentalne.

Kliknij, aby przejść do Archiwum Szkoły Filmowej.

Każdy z filmów opatrzony został pełną metryką zawierającą nazwiska twórców i dane techniczne wraz z opisem skróconym i sekwencyjnym w języku polskim i angielskim. Na razie jest dostępnych 100 najstarszych, zdigitalizowanych dokumentów, których niemożliwe byłoby obejrzenie gdziekolwiek indziej.

Ale to dopiero początek!

źródło: opracowanie qultqultury.pl

Więcej w dziale Qultura