Polub nas
Do góry

Wystawa inna niż wszystkie: Dali kontra Warhol

Kontrowersyjni artyści już za życia stali się legendą, a ich dzieła przeszły do historii całkowicie zmieniając świat sztuki.

Unikatowa wystawa Dali kontra Warhol to ponad 120 oryginalnych prac obu artystów starannie wyselekcjonowanych z prywatnych kolekcji i fundacji sztuki, ukazujących różnice i podobieństwa w ich twórczości

Część eksponatów zostanie po raz pierwszy zaprezentowana szerokiej publiczności. Ekspozycja w sposób achronologiczny zagląda w najważniejsze dokonania artystów. Wielkie dzieła sąsiadują tu ze słynnymi instalacjami i projektami komercyjnymi oraz zdjęciami, traktowanymi jako specyficzny zapis chwili.

Czytaj też: Jared Leto wcieli się w legendę pop art’u

Widzowie przekraczają próg wystawy wchodząc przez symboliczną bramę z wirującymi banknotami. Potem pojawiają się kolejne pomieszczenia i bramy – Brama Marylin Monroe, Brama Kina nawiązująca do ikonicznych filmów Salvadora i Andy’ego. Są też oryginalne grafiki, rzeźby i szkice. Na zmysł węchu działa Świątynia Zapachu Salvadora Dalego.

Miłośnicy rękodzieła pod okiem sitodrukarza mogą przygotować własną koszulkę z nadrukiem w specjalnie stworzonym warsztacie sitodruku. Obowiązkowym punktem programu są rzędy popiersi z perukami Warhola i wąsami Dalego. Na wystawie znajduje się również replika wnętrz owianego sławą Factory Warhola – legendarnego nowojorskiego atelier artysty, gdzie nie tylko pracował, ale i spędzał czas z bohemą nowojorską.

Unikaty jedyne w swoim rodzaju

Dla miłośników muzyki prawdziwą perełką jest pozyskana od prywatnego kolekcjonera, unikatowa i wcześniej nie prezentowana kolekcja oryginalnych okładek płyt zespołów współpracujących z Andym, m.in. Rolling Stones czy Velvet Underground. Zajmują one centralne miejsce wystawy i są jednymi z najważniejszych eksponatów. Wystawę opuszczamy przechodząc przez spektakularną Bramę Chupa Chups, do których opakowanie zaprojektował Dali.

Kliknij, aby uzyskać więcej informacji o biletach.

Na ścianach wystawy Dali kontra Warhol nie ma dolarów, ale równie cenne dzieła. Piękno miesza się z naturalizmem, świat ducha ze światem pieniądza, wreszcie autopromocja z prawdziwą i zasłużoną sławą. Jak mawiał Warhol, „In fifteen minutes, everybody will be famous,” – każdy może być sławny w 15 minut. Wystawa dotyka tajemnicy ich sukcesu i konfrontuje odwiedzających z własnymi marzeniami o pieniądzach i sławie.

Otwarcie wystawy w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie już 22. kwietnia 2017 roku.

źródło: materiały prasowe

Więcej w dziale Sztuka